Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
İlkadım Gazetesi - Mustafakemalpaşa
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kentsel dönüşüm masaya yatırıldı

Mustafakemalpaşa’daki mahalle ve köy muhtarları kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgilendirildi.
Belediye Meclis Toplantı Salonu’ndaki seminerde, Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la ilgili katılımcılara bilgiler verdi.
Belediye meclis üyeleri, daire amirleri, belediye personeli, mahalle ve köy muhtarlarının katıldığı seminerde bir sunum yapan Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Kanun’un amacının afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemek olduğunu söyledi.

Kategori  Kategori : Yerel Haber
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 416
Tarih  Tarih : 07 Aralık 2013, 18:39

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mustafakemalpaşa’daki mahalle ve köy muhtarları kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

Belediye Meclis Toplantı Salonu’ndaki seminerde, Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

Belediye meclis üyeleri, daire amirleri, belediye personeli, mahalle ve köy muhtarlarının katıldığı seminerde bir sunum yapan Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Kanun’un amacının afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemek olduğunu söyledi.

“ Risk tespiti lisanslı kuruluşlarca yapılır ”

Bayram Okumuş; “ Riskli yapıların tespiti öncelikle yapı malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından, Bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlara yaptırılır ve sonuç Bakanlığa veya İdareye (Büyükşehirlerde Büyükşehir Belediyesi) bildirilir. Şu anda Bursa’da içlerinde Uludağ Üniversitesi ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın da bulunduğu 15 tane Bakanlıkça lisanslandırılmış kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde ilan edildiği gibi belediyemizden de temin edilebilir. Kısaca kentsel dönüşümün ilk adımında yaşadığınız binanın ister tek katlı bir konut olsun, isterse çok katlı yapının bir dairesinde oturun risk tespitini lisanslandırılmış kuruluşlara yaptırmanız gerekmektedir.

Bu risk tespitini yaptırmak zorunda değilsiniz elbette, kanunda böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır, ancak konutunuzu tanımıyor, bilmiyorsanız ve şüpheleniyorsanız, ailenizle beraber güvenli ve huzurlu yaşamak için risk tespiti yaptırmanız uygun olacaktır. Çok katlı ve birden fazla hissedarı olan yapılarda maliklerden bir tanesinin müracaatı yeterli olacaktır. Böyle bir durumda risk tespitini yaptırmak isteyen malike diğer malik veya maliklerin engel olması durumunda, riskli binanın tespitini, tahliyesini ve yıktırılmasını engelleyenler hakkında Türk Ceza Kanunu’na göre işlem yapılabilecektir. Riskli olarak tespit edilen binalar Tapu Müdürlüğü’ne bildirilecek ve tapu kütüğüne işlenecektir. Malikler, Tapu Müdürlüğünce yapılacak tebligattan itibaren 15 gün içinde, Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne verecekleri bir dilekçe ile riskli yapı tespitine itiraz edebilirler” dedi.

“ Riskli bina raporu uygun görülürse yıkım süreci başlar ”

Bayram Okumuş sunumunun devamında, riskli bina tespitine yapılan itirazların 4′ü üniversitelerce ve 3′ü bakanlıkça belirlenen ve 7 üyeden oluşan teknik heyetin inceleyeceğini, ayrıca bu heyetin, riskli bina raporunu uygun bulması halinde raporun kesinleşerek, yıkım sürecinin başlayacağını dile getirdi.

 Okumuş ; “ İtiraz sonucunda binanın riskli olmadığına karar verilmesi halinde ise tapuya konulan şerh kaldırılacaktır” dedi.

“ Vatandaşın hayat hakkının gözetilmesi söz konusu ”

Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş şöyle konuştu “Kanuna göre riskli alanlardaki yapılar ile riskli yapılara verilen elektrik, su ve doğal gaz hizmetleri durdurulabilecektir. Burada amaç, vatandaşı mağdur etmek değil, tam aksine can güvenliği bakımından, vatandaşın riskli olan bir binada oturmasına engel olmaktır. Yani, vatandaşın hayat hakkının gözetilmesi söz konusudur. Riskli bina tespitinin kesinleşmesinden sonra bu binaların yıktırılması için maliklere 60 günden az olmamak üzere süre verilecek, bu süre içinde riskli binaların yıktırılıp yıktırılmadığı kontrol edilecek, yıktırılmamış ise 30 günden az olmak üzere ek süre verilecek ve verilen bu süreler içinde maliklerce riskli yapılar yıktırılmaz ise, yıktırma işlemleri mahallî idarelerin de iştiraki ile mülki amirler tarafından gerçekleştirilecektir. Riskli olarak tespit edilen ve itiraz süreci sonunda riskli olduğu kesinleşen binaların yıktırılması kanunun emredici hükmüdür. Yıkım konusunda maliklerce herhangi bir karar alınmasına veya anlaşma sağlanmasına gerek yoktur. Riskli binanın yıktırılması için maliklere verilen süreler içerisinde riskli binayı tahliye etmeyen malik veya kiracılar Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne bildirilir. Kanun’a göre, riskli binaların sicilinde bulunan aynî ve şahsî haklar ile temlik hakkını kısıtlayan veya yasaklayan her türlü şerh (meselâ ipotek hakkı), riskli bina yıktırıldıktan sonra hisseler üzerinde devam edecektir. Bu yüzden, üzerinde ipotek olması riskli binanın yıktırılmasına engel teşkil etmeyecektir.”

18 aya varan kira yardımı

Bayram Okumuş, riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında veya riskli binalarda yaşayan vatandaşlara talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı yapılacağını veya bankalardan kullanılacak kredilere faiz desteği sağlanacağını ifade etti.

 Okumuş ; “ Ayrıca, kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar; noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden ve banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf olacaktır.

Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabilir. Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir. Kira yardımı almak veya faiz desteğinden yararlanmak için maliklerin kendi aralarında anlaşma yapması şartı bulunmamaktadır. Kanun’un uygulanması ile ilgili en doğru bilgiler Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile Alo 181 hattından alınabilir” dedi.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Paylaş | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Yerel Haber

En Çok Okunan Haberler

HIMHIM İLE BURUNSUZ17 Aralık 2014

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?


Tüm Anketler

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları İlkadym Gazetesi - Emek Ofset'e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Yapılan yorumlardan yazan kişi sorumludur. Her Hakkı Saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi